

Subotica
Grad Subotica nalazi se na severu Republike Srbije, uz granicu sa Republikom Mađardskom, na 46° 05' 55'' severne geografske širine i 19° 39' 47'' istočne geografske dužine. Prosečna nadmorska visina Subotice je 114m, 40m iznad nivoa Tise kod Kanjiže do 32m iznad nivoa Dunava kod Baje. Pored Subotice prolazi međunarodni put E-75. Do graničnog prelaza Kelebija ima 10km, a do Horgoša 30km. Severno od grada je plodna peščara s vinogradima i voćnjacima, a južno zemlja oranica.
Danas grad sa okolnim opštinama ima oko 140.000 stanovnika: Mađara, Hrvata, Bunjevaca, Srba i drugih naroda. Oko grada je podignuto 18 većih naselja: Bajmok, Bački Vinogradi, Bačko Dušanovo, Bikovo, Višnjevac, Gornji Tavankut, Donji Tavankut, Đurđin, Kelebija, Ljutovo, Mala Bosna, Mišićevo, Novi Žednik, Palić, Stari Žednik, Hajdukovo, Čantavir i Šupljak. Grad je povezan sa starim letovalištem i jezerom Palić.
Bačka Topola
Opština Bačka Topola se nalazi u severnom delu Srbije, Vojvodine, još tačnije u severnom delu Bačke. Podignuta u srcu Panonske nizije, Bačka Topola je oduvek bila tranzitno sastajalište. Grad Bačka Topola je privredni, politički i kulturni centar istoimene opštine. U dolini potoka Krivaja i na brežuljcima Bačke lesne zaravni, na površini od 596 km² živi zajedno više od 20 nacija.
Turističko-geografski položaj opštine je izuzetno povoljan jer tu prolazi međunarodni put u pravcu sever-jug, autoput Koridor 10, međunarodna železnička magistrala Budimpešta-Beograd, kao i savremeni regionalni putevi.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine opština je imala 34.088 stanovnika višenacionalnog sastava nastanjenih u 23 naseljena mesta, a sam grad Bačka Topola 14.991 stanovnika. U našoj opštini u upotrebi su četri zvanična jezika: srpski, mađarski, rusinski i slovački.
Apatin
Opština Apatin locirana je u okviru prostora Vojvodine, na krajnjem zapadu, odnosno na području Zapadne Bačke i nalazi se na 45 40 severne geografske širine i 18 59 istočne geografske dužine. Na osnovu veličine svoje teritorije koja iznosi 333 km2 može se svrstati u grupu srednjih vojvođanskih opština.
Izuzetno povoljan geografski položaj, neposredno uz levu obalu Dunava, tzv. Plave evropske magistrale, predstavlja dodatni potencijal cele opštine, a posebno samog grada Apatina. Pored ove prirodne, zapadne granice opština Apatin se na severu i severoistoku graniči sa teritorijom opštine Sombor, a na jugu i jugoistoku sa opštinom Odžaci. Uz grad Apatin koji predstavlja administrativni, privredni, prosvetni i kulturni centar, na području apatinske opštine nalaze se još četiri naselja seoskog karaktera: Svilojevo, Kupusina, Prigrevica i Sonta. Ukupan broj stanovnika prema poslednjem popisu je 31.000.
Mali Iđoš
Opština Mali Iđoš je u Vojvodini, u podnožnju visoravni Telečka. U Malom Iđošu, Lovćencu i Feketiću živi oko 12.000 stanovnika, uglavnom Mađara, Srba i Crnogoraca, odnosno katolika, reformatske vere i pravoslavaca. Ova tri sela spaja potok Krivaja. Geografski položaj severno-bačkih naselja je odličan, naime tu prolazi najvažniji međunarodni put (E-75) koji spaja Srednju-Evropu sa Balkanom, železnička pruga Budimpešta-Beograd.
U Malom Iđošu je radila jedna od najvećih kudeljara, ciglana i fabrika za obradu metala u zemlji. Danas je značajnija mala privreda i rad preduzetnika.
Ova tri sela su u poslednje vreme i van granica naše zemlje stekle reputaciju putem očuvanja tradicije, negovanjem kulture, svojim festivalom i proizvodima karakterističnim za ovo područje. Naselje Mali Iđoš prostire se u srcu Bačke, duž obe obale potoka Krivaja, u zagrljaju brežuljka Telečke, na pola puta od Subotice ka Novom Sadu.
Senta
Opština Senta nalazi se u Srbiji, u severnom delu Autonomne Pokrajine Vojvodine, 42 km južno od srpsko-mađarske granice, na desnoj obali reke Tise. Karakteristike reljefa i voda Sente su veoma povoljne, i grad nije slučajno postao omiljeno mesto stanovanja. Reka Tisa je bogata ribom i zastupljena je rečna plovidba, koja je igrala važnu ulogu u razvitku opštine. Isto tako povoljne su i mogućnosti uspostavljanja saobraćaja i kontakta sa okolnim mestima.
Površina opštine Senta iznosi 283.5 km2 koja obuhvata još četiri naselja seoskog tipa: Gornji Breg, Bogaraš, Tornjoš i Kevi. Teritoriju opštine danas čine većinom oranice i bašte.Ukupan broj stanovnika opštine Senta, po popisu iz 2011. godine iznosi 23.316, od kojih su pretežno srpske i mađarske nacionalnosti. Ovo multietničko svojstvo je izražena u celovitoj sistemu opštine, jer dvojezičnost je zastupljeno u svim intstitucijama lokalne samouprave kao i u školama i predškolskim ustanovama.
Novi Kneževac
Teritorija opštine Novi Kneževac zahvata krajnji severoistčni deo AP Vojvodine i najseverniji deo Banata ukupne površine 305 km² (od čega na poljoprivrednu površinu otpada 26764 ha, a na šumsku 161 ha). Severnu granicu opštinske teritorije, u dužini od 21,2 km, čini deo državne granice prema Mađarskoj. Dužinom od 23,4 km novokneževačka opština se prema jugu graniči sa čokanskom opštinom. Prema istoku, dužinom od 14,9 km izlazi na državnu granicu prema Rumuniji. Zapadna granica je prirodna i nju čini deo toka reke Tise u dužini od 28,3 km, koji razdvaja teritorije opština Novi Kneževac i Kanjiža.
U opštini postoji 9 naseljenih mesta (Banastsko Aranđelovo, Đala, Majdan, Novi Kneževac, Podlokanj, Rabe, Siget, Srpski Krstur i Filić) obuhvaćenih u 5 mesnih zajednica. Sedište opštine je gradsko naselje Novi Kneževac u kome živi 6960 stanovnika od ukupno 11269, koliko broji cela opština, po popisu iz 2011.godine. Najveći deo u strukturi stanovništva čine Srbi (59,53%) i Mađari (29,78%).
Kanjiža
Grad tišine i zdravlja, zelena oaza i jedinstveni biser Vojvodine – opština Kanjiža i istoimena varoš kao njen centar, nalaze se na desnoj obali reke Tise, na samom severu Vojvodine uz granicu sa Republikom Mađarskom (severno – banatski okrug). Teritorija opštine pokriva površinu od 400 kvadratnih kilometara, na kojoj živi 24.995 stanovnika. Administrativni centar opštine je Kanjiža (sa oko jedanaest hiljada žitelja) koja se sve više ističe kao središte od regionalnog značaja, čemu doprinosi blizina reke Tise kao i činjenica da je deo naše opštine i granični prelaz Horgoš (Srbija – Mađarska).
Na teritoriji opštine nalaze se drumski i železnički prelaz na srpsko-mađarskoj državnoj granici kod Horgoša a u Kanjiži se nalazi rečni granični prelaz za putnički saobraćaj (reka Tisa predstavlja potencijalni međunarodni plovni put na raspolaganju podunavskim zemljama). Pristanište za teretne brodove nalazi se u Senti, samo 25 km od sedišta naše opštine. Posredstvom horgoškog prelaza, izgradnjom novog međunarodnog puta, kopnene veze su veoma dobre i sa zapadnim i sa severozapadnim zemljama.
Čoka
Teritorija opštine Čoke leži u istočnom delu Panonske nizije, između Tise, Moriša i Zlatice. U odnosu na Vojvodinu ona se prostire u njenom severoistočnom delu. Teritorija čokanske opštine graniči se sa teritorijama četiri opštine: sa Novim Kneževcom na severu, Kikindom na istoku, Sentom i Adom na zapadu. Na istoku jednim delom izbija na državnu granicu prema Rumuniji. Čokansku opštinu čine osam naselja: Čoka, Ostojićevo, Padej, Sanad, Jazovo, Vrbica, Crna Bara i Banatski Monoštor. Čoka kao najveće naselje predstavlja centar ove opštine. Teritorija opštine ima površinu od 321 km2 .
Reljef opštine Čoke odlikuje se svim onim elementima, koji su karakteristični za reljef severnog Banata. To je ravničarsko zemljište sa malim visinskim razlikama. Apsolutne visine se kreću od 78 m do 84 metra.
Prema popisu saopštenim iz Republičkog zavoda za statistiku, 2011.godine, u opštini Čoka u osam naseljenih mesta živi 11.388 stanovnika, dok je 2002.bilo 13.832.